Wybieramy zabawki dla dzieci chorych

DSC_2381_resizeZabawki dla dzieci z problemami zdrowotnymi muszą być specjalne zaprojektowane. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie dziecku rozrywki, ale także zachęcenie go do twórczości i rozwoju. Inaczej wyglądają przedmioty przygotowane względem potrzeb:

dzieci głuchych – kształcą zmysł dotyku,

– cierpiących na schorzenia narządów ruchu,

–  borykających się z problemem upośledzenia umysłowego,

chorujących na przewlekłe choroby – muszą umożliwić zabawę w pozycji leżącej.

Dziecku choremu potrzebna jest nie tylko opieka lekarska oraz medykamenty, ale również zabawki oraz książki. Zaobserwowana została także pewna zależność – jeżeli dziecko więcej czasu poświęca na zabawę, to jest to równoznaczne z jego lepszym stanem zdrowia.

Istnieją także „zabawki medyczne” , czyli takie, dzięki którym można w sposób bardziej przystępny i obrazowy przekazać dziecku niezbędne informacje na temat jego choroby. Przykładem może być „anatomiczny miś” – posiada on suwaki na łapie, nodze oraz brzuchu. Dzięki nim można zajrzeć do jego wnętrza – na tej podstawie lekarz opisuje zabiegi, jakim zostanie poddany mały pacjent.

Wybieramy zabawki dla dzieci chorych

Podczas kupowania dziecku choremu zabawek trzeba mieć na uwadze kilka aspektów, które odróżniają je od dzieci zdrowych:

  • wyższy poziom rozwoju intelektualnego,
  • powaga oraz zwiększona wrażliwość na uczucia innych osób,
  • Brak ruchu kompensowany jest wyostrzeniem słuchu, uwagi, spostrzegawczości.

Przez wzgląd na wymienione cechy dzieci te potrzebują specjalnej stymulacji. Doskonale nadają się do tego książki, albumy, łamigłówki oraz wszelakie zabawki o charakterze edukacyjnym.

Autorem artykułu jest przychodnia medyczna dla dzieci: http://www.cmpromed4kids.pl/uslugi/