Zabawki dla dzieci z Trzeciego świata

zabawki dla dzieci

zabawki dla dzieci

Sytuacja dzieci w różnych zakątkach świata potrafi być diametralnie różna. W bogatych krajach maluchy opływają w luksusy i mają mnóstwo gadżetów do zabaw, a w innych zabawki dla dzieci to luksus, na który mogą sobie pozwolić nieliczni.

Jakie zabawki dla dzieci spotyka się w krajach najbiedniejszych?

W zasadzie w tych regionach globu królują przede wszystkim zabawki wykonane z drewna o bardzo prostej konstrukcji. Co równie istotne, to ich wytwarzaniem zajmują się zazwyczaj sami rodzice maluchów. Dzieje się tak dlatego, że po pierwsze nie mają wystarczającej ilości pieniędzy na ich zakup. A po drugie praktycznie nie mają jak tego zrobić, gdyż w ich okolicy nikt nie zajmuje się hurtową dystrybucją zabawek dla dzieci.

zabawki

zabawki

W krajach tak zwanego Trzeciego Świata dzieciaki bawią się przeważnie szmacianymi lalkami i misiami wypchanymi trocinami, bo w zasadzie na tylko tyle pozwala ich sytuacja bytowa. Bywa i tak, że zabawki dla dzieci zastępuje im miejscowa roślinność, suche patyki lub puste opakowania po produktach spożywczych. Skrajnie ubogie dzieci mogą, co najwyżej śnić o luksusowych zabawkach, a na co dzień muszą im wystarczyć ich niezbyt atrakcyjne atrapy.

Skąd wynika taki dysonans w dostępie do dziecinnych zabawek?

Po pierwsze z tego, że w skrajnie ubogich państwach najpierw myśli się o tym, jak napełnić brzuch malucha, a takie potrzeby dziecka jak swobodny dostęp do zabawek schodzą na dalszy plan. Po drugie dzieci w biednych zakątkach świata mają zupełnie inne priorytety. One nie mają czasu nawet pomyśleć o rozrywce i zabawkach, bo muszą ciężko pracować, by wspomóc rodzinę.

Zarobkowa praca pochłania ich bez reszty do tego stopnia, iż nie mają zupełnie sił na żadne inne dziecięce aktywności. Po trzecie zabawki dla dzieci można nabyć przeważnie w dużych miejskich aglomeracjach. A one jak nie trudno zgadnąć, są znacznie oddalone od ich rodzinnych wiosek. Dzieci nie mają jak dotrzeć do dużych miast i w ten sposób koło bezradności i frustracji się zamyka.

Skąd zatem dzieci afrykańskie wiedzą, jak wyglądają zabawki dla dzieci z prawdziwego zdarzenia?

Po pierwsze widzą ich zdjęcia w gazetach. Po drugie chodzą przecież do szkół, a tam są książki, w których można znaleźć informacje na temat wszystkiego, również i dziecięcych zabawek. Po trzecie niektóre dzieci otrzymują prezenty w postaci zabawek dla dzieci od swoich krewnych za granicą. I w ten sposób szerzą się informacje na ich temat.

Po czwarte nawet w nierozwiniętych cywilizacyjnie i kulturowo krajach mieszkają przecież zamożni ludzie. A oni co nie trudno wydedukować, zapewniają swoim pociechom wszelkie luksusy w tym dziecięce zabawki.

zabawki dla chłopców

zabawki dla chłopców

W jaki więc sposób biedne dzieci mogą wejść w posiadanie eleganckich dziecięcych zabawek?

Najczęściej otrzymują je poprzez paczki dostarczane przez Polską Akcję Humanitarną. W nich znajdują się przeróżne rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania. Czasem wśród nich zaplątają się również i dziecięce gadżety. Dziecięce zabawki są także niekiedy gromadzone przez lokalne kościoły i obozy przejściowe dla uchodźców. W nich przecież także mieszkają dzieci albo co jakiś czas się w nich pojawiają w ramach polityki dożywiania zaniedbanych dzieci.

Ostatnim źródłem renomowanych zabawek dla dzieci afrykańskich są obwoźni handlarze. U nich też można nabyć coś wartościowego. Reasumując, biedne dzieci mają pierwszy kontakt z bardziej zaawansowanymi technologicznie zabawkami dopiero wtedy, gdy wybiorą się do większego miasta. W ich rodzinnych domach żadne z rodziców nie jest zainteresowane spełnianiem tego rodzaju dziecięcych zachcianek. Zresztą same dzieci nie są w ogóle świadome, że zabawki dziecięce to coś, co jest im niezbędne do życia.