Zabawki na roczek

Pierwsze urodziny dziecka to ogromne wydarzenie dla całej rodziny. Nieodłącznym elementem urodzinowego przyjęcia są oczywiście prezenty. Zastanawiasz się, co podarować takiemu brzdącowi? Największą radość sprawią mu oczywiście nowe zabawki. Poniżej przygotowaliśmy krótkie zestawienie najchętniej kupowanych i przydatnych maluchom gadżetów.

Pojazdy

Roczny szkrab staje się już coraz bardziej mobilny, możemy więc rozejrzeć się za odpowiednim dla niego pojazdem. Na początek wybierzmy trójkołowy rowerek lub oryginalny jeździk. Takie pojazdy przybierają najróżniejsze formy – mogą przypominać samochód, zwierzaka lub zabawnego stworka. Nie wszystkie dzieci są gotowe, aby korzystać z nich od razu. Czasem musimy poczekać nawet pół roku, aż maluch poradzi sobie z ich użytkowaniem. Na szczęście takie gadżety służą im dość długo, więc z pewnością się nie zmarnują.

Pchacze

Pchacze to pomysłowe zabawki, które rozwijają wyobraźnię, a jednocześnie pomagają w stawianiu pierwszych kroków. Są stabilne i idealnie wyważone, dzięki czemu maluch bezpiecznie doskonali swą umiejętność chodzenia. Niektóre z nich posiadają wolną przestrzeń, która doskonale nadaje się do przewożenia ulubionych zabawek, klocków, etc. Pchacze mogą towarzyszyć naszym brzdącom zarówno w domu, jak i podczas spacerów po podwórku.

Koń na biegunach

Koń na biegunach dostarczy dziecku niezapomnianych emocji, a przy okazji będzie świetnie wpływał na rozwój zdolności motorycznych oraz integracji sensorycznej. Z pewnością zaskoczy Cię bogaty wybór tych zabawek. Poza tradycyjnymi rumakami możemy kupić różowe jednorożce, pieski na biegunach, biedronki, misie, a nawet bajkowe postacie.

Sortery

Sorter to zabawka, którą znajdziemy niemal w każdym domu, w którym jest dziecko. Może przyjąć postać plastikowego wiaderka lub drewnianej skrzyneczki. W obu przypadkach istota działania jest jednak ta sama. Klocki należy dopasować do odpowiednich otworów, co pomaga w rozpoznawaniu kształtów, ćwiczeniu koordynacji ręka-oko, a także rozwijaniu myślenia przyczynowo-skutkowego.

Klocki

Dzieci w tym wieku potrafią już układać proste konstrukcje z klocków, może właśnie one zainteresują małego jubilata? Wybór klocków dla maluchów jest ogromny. Zaczynamy oczywiście od tych w największym rozmiarze, które pozbawione są małych elementów, jakie brzdąc mógłby połknąć.

Wieże i piramidy

Układanie wieży lub piramidy jest świetną zabawą (choć nie tak dobrą, jak jej burzenie). Klocki w różnych rozmiarach należy układać w odpowiedniej kolejności, co wpływa stymulująco na procesy poznawcze dziecka. Bardzo często na poszczególnych elementach widnieją także cyfry lub rysunki, dzięki którym zabawa łączy się z nauką.

Lalki

Na dziecięcej półce z zabawkami nie może zabraknąć lalki. Część z nas tkwi w błędnym przekonaniu, że jest ona przeznaczona wyłącznie dla dziewczynek. Tymczasem lalki uczą chłopców empatii i troskliwości, rozwijają motorykę (ubierając lub rozbierając zabawkę dziecko ćwiczy umiejętność zapinania guzików czy wiązania sznurówek). Podczas zabawy lalkami maluch często zwraca się do nich, ćwicząc w ten sposób również zdolność mówienia.

Wybierając zabawkę na roczek, starajmy się sięgać po te, które wpływają korzystnie na rozwój maluszka. Pamiętajmy, że żywe kolory, dźwięki oraz możliwość rozłożenia zabawki na czynniki pierwsze zwiększają jej atrakcyjność w oczach dziecka. Ponadto manipulowanie poszczególnymi jej elementami zmusza brzdąca do poszukiwania kreatywnych rozwiązań.